976 nm 130 W aallonpituus-stabiloitu kuitukytkentäinen diodilaser
Ominaisuudet:
vakauttaa ja muotoilla suuritehoisten laserdiodien emissiospektriä lukuisiin sovelluksiin, mukaan lukien puolijohde{0}}laserpumppaus, kuitulaserpumppaus, korkean-resoluutioinen Raman-spektroskopia ja muut sovellukset, jotka vaativat korkean-teholämpötilan-stabiloidun kapean-viivaleveyden laserlähteen.
Koska puolijohdelaserilla on laaja vahvistuskäyrä, laaja valovyöhyke ja se tukee monia tiloja, ja jokaisella moodilla on erilainen taajuus, puolijohdelaserin lähtöspektri on laaja. Samanaikaisesti puolijohdelaserin lähtöspektri muuttuu myös pienillä lämpötilan tai käyttövirran muutoksilla, jolloin lähtövalon keskiaallonpituus ajautuu ja spektrin leveys muuttuu. Tällä hetkellä laajassa mittakaavassa käytetyt kuitulaserit käyttävät ytterbium-seostettuja aktiivikuituja, joilla on kaksi absorptiohuippua lähellä aallonpituuksia 915 nm ja 976 nm. Absorptiohuippu lähellä 915 nm vastaa pientä absorptionopeutta mutta laajaa absorptioaluetta, ja absorptiohuippu lähellä 976 nm vastaa korkeaa absorptionopeutta mutta kapeaa absorptioaluetta. Siksi, kun käytetään puolijohdelaseria, jonka valon keskiaallonpituus on 976 nm, kuitulaserin pumppulähteenä, aallonpituuden lukitus vaaditaan, jotta puolijohdelaser voi tuottaa vakaasti sopivan keskiaallonpituuden valoa ja kaventaa lähtöspektrin leveyttä. Kiinteissä lasereissa ja kaasulasereissa, joissa on kapeat absorptiohuiput, erityisesti kaasulaserit, joiden absorptiovyöhykkeen leveys on alle 1 nm, on myös tarpeen aallonpituuslukittaa puolijohdelaseri käytettäessä puolijohdelaseria pumppulähteenä, jotta puolijohdelaser pystyy vakaasti tuottamaan sopivan keskiaallonpituuden valoa ja kaventaa valoa.

Tietolomake:
Tuotenumero: FC976WS130
| Optinen | |
| Keskiaallonpituus | 976 nm |
| Aallonpituustoleranssi | ±1 nm |
| Lähtöteho | 130W |
| Spektrin leveys FWHM | 1 nm |
| Rinnetehokkuus | 11W/A |
| Aallonpituuden muutos virralla | 0,03 nm/A |
| Kuitu | |
| Kuitujen taivutussäde | >60 mm |
| Kuituytimen/verhouksen/puskurin halkaisija | 105um/125um/250um |
| Kuitu numeerinen aukko | 0,22NA |
| Kuitupituus/kuitua suojaava putki | 1,5 ~ 2 m / 0,9 mm täysi takki |
| Kuituliitin | Paljas pää |
| Sähköinen | |
| Käyttövirta Iop | 13~14A |
| Kynnysvirta Ith | 0.9A |
| Käyttöjännite Vop | 22~24V |
| Tehon muuntamisen tehokkuus | 45% |
| Lämpö | |
| Käyttölämpötila (ei{0}}tiivistyvä) | 25-35 astetta |
| Varastointilämpötila (ei{0}}tiivistyvä) | -20-70 astetta |
| Aallonpituuden lämpötilakerroin | -0,02nm/aste |
| muut | |
| ESD | 500V |
| Suhteellinen kosteus | 15-75% |
| Aallonpituusalue (palautteen eristäminen) | 1040-1200nm |
Piirustus:

Suositut Tagit: 976nm 130w aallonpituus-stabiloidut kuitukytkentäiset diodilasertoimittajat, valmistajat Kiina, tehdas, tukkumyynti, valmistettu Kiinassa










