5W 1270nm kuitukytketty laserdiodi
Ominaisuudet:
1270 nm aallonpituus, erityinen muotoilu viestintä- ja tunnistussovellukseen
200um kuituydin SMA905-liittimellä
CW työtila
Sovellukset:
Kvanttiviestintä ja kvanttiavainten jakelu
Kvanttiviestintä ja kvanttiavaimen jakelu ovat salattuja viestintätekniikoita, jotka perustuvat kvanttimekaniikan periaatteisiin, ja ne on suunniteltu tarjoamaan parempaa turvallisuutta ja luottamuksellisuutta. Kvanttiviestinnässä valoa, jonka aallonpituus on 1270 nm, käytetään laajalti kvanttikanavan siirtoon.
Koska valon, jonka aallonpituus on 1270 nm, läpäisyvaimennus optisissa kuiduissa on pieni, voidaan saavuttaa pidemmän matkan kvanttiviestinnän lähetys. Lisäksi muihin aallonpituuksiin verrattuna 1270 nm aallonpituuden valon ohjaus- ja tunnistustekniikka on myös suhteellisen kypsä, mikä voi tarjota paremman lähetystehokkuuden ja pienemmän bittivirhesuhteen.
Biolääketieteen sovellukset
Valolla, jonka aallonpituus on 1270 nm, on laaja tutkimus- ja sovellusarvo biolääketieteen sovelluksissa. Tämän aallonpituuden valolla on tietty korrelaatio vesimolekyylien imeytymisen kanssa ihmiskudoksessa, joten sitä käytetään kudoskuvauksessa ja laserterapiassa.
Esimerkiksi 1270 nm:n aallonpituuslaseria voidaan käyttää ihovaurioiden, verisuonivaurioiden ja silmäsairauksien tarkkaan paikallistamiseen ja hoitoon. Lisäksi optisen koherenssitomografian (OCT) alalla valoa, jonka aallonpituus on 1270 nm, käytetään myös korkearesoluutioiseen oftalmiseen kuvaukseen.

Tekniset tiedot:
Tuotenumero: FC1270DL5
| Optinen | |
| Keskimmäinen aallonpituus | 1270nm±20nm |
| Lähtöteho | 5W |
| Työtila | CW |
| Sähköinen | |
| Käyttövirta Iop | 7A |
| Kynnysvirta Ith | 1A |
| Käyttöjännite Vop | 3.4V |
| Kuitu | |
| Kuituytimen halkaisija | 200um |
| Kuitu numeerinen aukko | 0.22NA |
| Kuidun pituus | 1m/0,9 mm |
| Kuituliitin | SMA905 |
| Lämpö | |
| Käyttölämpötila | 25 astetta |
| Varastointilämpötila | -30~70 astetta |
Paketin piirustus:

Suositut Tagit: 5w 1270nm kuitukytkentäinen laserdioditoimittajat, valmistajat Kiina, tehdas, tukkumyynti, valmistettu Kiinassa










